brezovickaNa listinu víťazov Letného pohára ObFZ Prešov pribudol nový klub. Prestížnu trofej získala včera predvečer TJ Sokol Brezovička. Zverenci trénera Jozefa Telepáka, ktorí boli uvedení v oficiálnom zápise ako domáci tím, zdolali vo finálovom stretnutí TJ Družstevník Žipov 4:0, po polčase 4:0.

Dejiskom rozhodujúceho súboja bolo ihrisko v Kamenici. Miestny futbalový klub, v spolupráci s Obecným úradom v obci, pripravili (rovnako ako aj v roku 2016) dôstojné vyvrcholenie pohárovej súťaže. Početná divácka kulisa videla v príjemnom počasí súboj, v ktorom si favorit išiel za svojím cieľom už od úvodného výkopu a po výmene strán si už mohol dovoliť hrať na udržanie náskoku.

VZ6 6853

Kedy a ako padali góly? Prvý už v štvrtej minúte, po ruke v šestnástke hostí. Hlavný rozhodca Dávid Bujnovský ukázal bez váhania na biely bod a onedlho odštartoval svoju „cestu za hetrikom“ domáci Miroslav Kaleja – 1:0. Ďalší presný zásah nenechal na seba dlho čakať. V 12. minúte po štandardnej situácii z diaľky zakončoval zblízka po odkrytej brány nepokrytý Samuel Nemergut – 2:0. Po necelej polhodine (v 29. min) už bolo 3:0. Žipovčan Jozef Magač si pri odkopávaní lopty trafil do vlastnej ruky, inkriminovaný moment sa udial zhruba pol metra pred šestnástkou. Ideálna parketa pre Miroslava Kaleju, ktorý z priameho kopu pálil nekompromisne k pravej žrdi. Ten istý hráč potom zavŕšil svoj hetrik tri minúty pred koncom prvého dejstva po štandardnej situácii, ktorú zahrávali Brezovičania od autovej čiary – 4:0. M. Kaleja sa stal so siedmimi gólmi najlepším strelcom Letného pohára 2022.

VZ6 7058

Jiří Ballarin odovzdáva víťazný pohár Radovanovi Molčanovi, ktorý po vystriedaní prevzal kapitánsku pásku od Petra Michaleka.

Po prestávke zvrat vo vývoji nepredvídal asi nikto a nakoniec sa ani nekonal. Na rozdiel od predchádzajúcich ročníkov, nečakali diváci na finálové rozuzlenie do ostatných minút. Žipovčanom sa dvakrát naskytla ideálna možnosť aspoň skorigovať priebežné skóre. V 70. resp. 74. minúte hrajúci tréner Patrik Biatt sa, najprv nohou a neskôr ani hlavou, nepresadil. Do histórie tak vošiel výsledok 4:0, zrodil sa pred očami fanúšikov obidvoch obcí, no boli aj takí – „nestranní“, ktorí fandili v prvom rade futbalu a predovšetkým peknej tradícii. Medzi nimi aj ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák (na spodnej fotografii vľavo s predsedom ObFZ Prešov Jiřím Ballarinom). „Blahoželám víťazom, gratulujem porazenému finalistovi a ďakujem divákom. Videl som pekný futbal - a žiadne nadávky, čo sa mi veľmi pozdávalo. Tento zápas by som vyzdvihol ako ukážkový pre všetky ostatné kluby a ich fanúšikov, vrátane tých z najvyšších súťaží. Finále bolo perfektne pripravené, malo dôstojnú úroveň. Je namieste poďakovať každému, kto pomáha amatérskemu futbalu v obciach. Je to málo peniazoch, ale predovšetkým o veľkom futbalovom srdci,“ uviedol M. Kaliňák.

VZ6 6715

Čo dodať na záver... O rok je tu okrúhly 30. ročník Letného pohára a všetci sme už teraz zvedaví na to, kto v tomto špecifickom ročníku zdvihne nad hlavu vzácny pohár...

Zostavy finalistov:

Brezovička: Peter Ištoňa – Jakub Bujňák (74. Filip Michálek), Dominik Mišenčík, Milan Klembara, Dávid Červeňák – Samuel Nemergut (58. Martin Grega), Stanislav Červeňák, Miroslav Kaleja (58. Matúš Švec), Peter Michalek (79. Radovan Molčan) – Martin Strelec (79. Juraj Drusa).

Žipov: Slavomír Ondria – Jozef Magáč (46. Róbert Fabišík), Miroslav Zábava, František Šofranko, Michal Bartko – Patrik Biatt (84. Ján Salnický), Krajňák – Ladislav Kaleja (66. Pavol Šoltés), Jozef Urban (55. Lukáš Mihaľov), Tomáš Mruz – Dávid Harčár (66. Matúš Dzurenda).

Góly: 4., 29. a 42. Miroslav Kaleja, 12. Samuel Nemergut.

Rozhodovali: Dávid Bujnovský – Lukáš Porochnavý, Viktória Gallová – Matej Lipovský. Divákov: 400