Slávnostné otvorenie novej Futbal Tatran arény (FTA), ktorá ponesie meno Ladislava Pavloviča, sledovalo necelých 6 tisíc divákov. Určite nie všetci boli miestni, či z priľahlých obcí. V uliciach či uličkách okolo štadióna bolo vidieť autá z evidenčnými číslami Sabinova, Starej Ľubovne, Svidníka, Stropkova, Vranova nad Topľou, Košíc...
Nosným „programom“ všetkého bol exhibičný zápas medzi bývalými hráčmi Prešova a výberom bývalých hráčov viacerých slovenských klubov. Trval 2x35 minút a jeho úvodný slávnostný výkop obstarali dve legendy na obidvoch stranách. Majster Európy 1976 Antonín Panenka vs. Jozef Bubenko (bývalý útočník Tatrana, no predovšetkým úspešný tréner v bratislavskom Interi v rokoch 1996 až 2002).
Internacionáli teda boli pochopiteľne stredobodom pozornosti, neboli však prvými, kto si zahral na novučkom trávnatom koberci. V rámci regionálnych turnajov kategórií U8 a U13 mali tú možnosť už v popoludňajších hodinách deti z okresných mládežníckych súťaží spadajúcich pod ObFZ Prešov.
A teda, ani gól Filipa Hološka v 11. minúte nebol prvým, ktorý padol v novej FTA. Ba čo viac, presný zásah bývalého 65-násobného reprezentanta v ďalšom priebehu zatienil hetrik Miroslava Nemca (hrával za Tatran v rokoch 1996 až 1999) v priebehu 23 minút. Na konečných 2:3 upravil účastník MS U20 v roku 1989 v Saudskej Arábii Martin Obšitník (vtedy ešte v drese bývalej ČSSR).
V následnom penaltovom rozstrele boli úspešnejší Internacionáli Slovenska 4:3.
Mimochodom, spomedzi množstva účastníkov sobotňajšej exhibície boli len dvaja, ktorí nastúpili v poslednom zápase Tatrana na dnes už neexistujúcom štadióne (proti Spartaku Myjava, 3. decembra 2016) - Martin Dupkala a Lukáš Micherda.
Po záverečnom hvizde bol čas na tradičné rozhovory. Marián Prusák, rodený Stropkovčan, no roky žijúci v Prešove, neskrýval dojatie: „Keď som videl, že hľadisko je niekoľko minút pred úvodným výkopom zaplnené na deväťdesiat percent, mal som zimomriavky. Konečne nebudeme musieť cestovať za futbalom do okolitých miest. Máme nový, pekný a moderný štadión, ktorý síce nestojí presne na mieste toho pôvodného, alebo je posunutý o zopár desiatok metrov na východ, ale je náš.“
Pre jedného z asistentov rozhodcov Martina Klovaniča, v súčasnosti delegáta VsFZ, to bol tiež zážitok. „Ponuku byť aktérom tohto úžasného divadla som dostal od bývalého prezidenta Tatrana Prešov Vladimíra Vargu, ktorý sčasti zastrešoval niektoré oblasti prípravy na zápas.“ V myšlienkach zalovil skoro tri desaťročia dozadu: „Podobnej pocty sa mi dostalo aj pri oslavách storočnice prešovského futbalu v roku 1998. Vážim si to, je to pre mňa česť. Po tom, čo som za posledné roky zvyknutý na skromnejšie futbalové stánky v tunajšom regióne, a v nejednom prípade aj na tie naozaj najskromnejšie, to bol pre mňa akýsi úlet do ríše snov. Ale koniec koncov, tak to má byť, krajské mesto a čochvíľa aj prvoligový klub, si to zaslúžia,“ dodal súčasný sekretár ObFZ Prešov.
Internacionáli Slovenska a Klub ligových kanonierov - Internacionáli Tatrana Prešov 2:3 (1:1), góly: Hološko, Obšitník – Nemec 3.
Internacionári SR a KLK: Mucha, Čobej, Fišan - Medveď, D. Borbély, Ľ. Luhový, Timko, Kinder, Pecko, Glonek, F. Kunzo st., F. Králka st., Štafura, Laurinc, Semeník, Hanc, Had, Ivana, Breška, Obšitník, Obžera, Hološko, Orabinec, Janočko, J. Novák, Greško. Tréneri: L. Petráš, A. Danko.
Internacionáli Tatrana Prešov: Buchta, Ferenc - Šesták, Jakubko, S. Varga, Kožlej, Jambor, Kentoš, Dupkala, Gombár, Prusák, Hricov, Molka, Talášek, Höger, Petruš, Kovalik, Viazanko, Hajdučko, Zvara, Micherda, V. Chovan. Tréneri: M. Komanický, J. Bubenko.
Rozhodovali: Micheľ (v druhom polčase Čiernik) - Benko, Klovanič, divákov: 5948.
Ján MIROĽA